Медики радять

 

ВЧАСНЕ ВИЯВЛЕННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ —

ЗАПОРУКА ОДУЖАННЯ!

Березень — місяць подолання туберкульозу і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. Впродовж березня на Дніпропетровщині проводитимуть заходи для боротьби з туберкульозом. Цьогоріч він проходить під гаслом: «Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати».

Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цей День проводиться  з метою привернення уваги до цієї хвороби і способів її профілактикита лікування. Це особливо важливо в контексті пандемії COVID-19 і військовою агресією російської федерації проти України, які поставили під загрозу прогрес у боротьбі з

туберкульозом домогтися загального охоплення послугами охорони здоров”я.

За даними ВООЗ, Україна посідає друге місце у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю.

За рівнем захворюваності на туберкульоз Дніпропетровщина входить у трійку «лідерів» серед регіонів України. Найбільш розповсюдженим є туберкульоз органів дихання, зокрема туберкульоз легень.

У м. Кривому Розі щорічно реєструється понад 360 випадків туберкульозу, при цьому питома вага захворілих дітей складає 4,9% від загальної кількості зареєстрованих випадків туберкульозу у 2024 році.

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією

туберкульозу. Найчастіше туберкульоз вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.

Джерелом інфекції є хворі на активну форму туберкульозу люди і тварини (велика рогата худоба, кози, собаки).

Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.

Водночас туберкульоз не передається через рукостискання, поцілунки,

використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту. 

Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу. 

Вчасне виявлення туберкульозу — запорука одужання.

Сучасні підходи до профілактики туберкульозу — це раннє виявлення, лікування та запобігання передачі туберкульозу через профілактику.

Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми: 

 кашель довше ніж 2 тижні;

 підвищена температура тіла понад 7 днів;

 утруднене дихання;

 біль у грудях;

 поганий апетит, безпричинна втрата ваги;

 постійна слабкість;

 підвищена пітливість, особливо вночі.

В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, пов’язаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо. 

Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного

лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з туберкульозом лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.

Для діагностики туберкульозу сімейний лікар проводить скринінг та опитування, оцінює ризик захворювання, за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі та радіологічне обстеження. За необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз

встановлює фтизіатр.

Наголосимо, що необхідність проведення флюорографії визначає сімейний лікар.

Пацієнтам, у яких немає підозри на туберкульоз, які не входять до груп ризику, не потрібно щорічне флюорографічне обстеження!

Нагадуємо, що туберкульозні бактерії можуть перебувати в повітрі до 6 годин. Тому потрібно проводити провітрювання в кімнаті хворого. УФ-світло знищує бактерії туберкульозу.

Також важлива особиста гігієна, особливо при спілкуванні з хворими людьми. Прикриття рота та носа під час кашляння чи чхання зменшує поширення туберкульозних бактерій.

Варто відмовитися від куріння та вживання алкоголю, вести здоровий спосіб життя; займатися спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.

Для профілактики захворювань необхідно вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків, жирів, вітамінів.

Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу є вакцинація вакциною БЦЖ новонароджених в пологовому будинку.

Всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням туберкульозу, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!

 

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду

та профілактики інфекційних хвороб

ВСП «Криворізький районний відділ

ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»                 Олена АДЖАВЕНКО

 

Медики застерігають:

 

Вакцинація – надійний   захист від інфекційних хвороб

   Понад 9 мільярдів років життя за останні п’ятдесят років змогла врятувати вакцинація. За даними ВООЗ, у наші часи щеплення рятує близько 2-3 мільйонів життів. Саме тому діти, народжені сьогодні, мають на 40% більше шансів дожити до іншого дня народження, ніж 50 років тому.

   Останнім часом в Україні зростає захворюваність на кашлюк. За липень 2024 року було зафіксовано 739 випадків. Для порівняння – за такий же період торік було лише 45 випадків– у 16,4 раза менше. Починаючи з 2022 року, на правець захворіло 22 людини, 8 з них – за 7 місяців цього року. Щодо дифтерії: за 2022 рік було зареєстровано 2 випадки захворювання, і по одному у 2023 році та за сім місяців 2024 року. З періоду 1991-1998 років, коли захворіли близько 20 тисяч людей, а майже 700 померли, епідемій дифтерії в Україні не було.

   В Дніпропетровській області та в м. Кривому Розі за останні роки випадки дифтерії, правця не реєструвались. Захворюваність на кашлюк має тенденцію до зростання. За 2023 рік в м. Кривому Розі  було зареєстровано 2 випадки кашлюку; за 8 місяців 2024р. зареєстровано вже 16 випадків (інтенсивний показник склав 2,59 на 100тисяч населення). З них  серед дитячого населення зареєстровано 14 випадків (інтенсивний показник відповідно 5,54).

   Надійним методом захисту від інфекційних хвороб, які керуються засобами імунопрофілактики, є вакцинація. Коли рівень охоплення щепленнями серед населення

 досягає 95% або більше, формується колективний імунітет, що запобігає поширенню інфекційних хвороб.

   Колективний (або популяційний) імунітет – це явище   несприйнятливості окремої спільноти до певної інфекційної хвороби. Це своєрідний «щит», який захищає не лише вакцинованих, а й тих, хто не може отримати щеплення через наявність протипоказань, – тим самим захищаючи найвразливіші групи  населення.

   Взірцем дії коллективного імунітету є викорінення натуральної віспи. ВООЗ оцінила, що у 1940-1960 роках, до початку глобальної кампанії з ліквідації віспи, хвороба забирає близько 2 млн людей щороку. Останній природний випадок віспи зафіксували у 1977 році, а 1980 року ВООЗ задокументувала глобальнее викорінення хвороби. За допомогою вакцинації вдалося досягти колективної імунізації на рівні майже в 100%, що унеможливило подальше розповсюдження вірусу.

   Для досягнення коллективного імунітету вакцинацію необхідно проводити згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.

   Не від усіх хвороб захищає колективний імунітет. Тому покладатися на те, що інші вакцинуються і тим самим захистять вас, не варто. Яскравим прикладом є правець. Адже він не передається від людини до людини. Його спричиняє бактерія Clostridiumtetani. Ця бактерія живе в забруднених поверхнях на кшталті ржавих цвяхів і в ґрунті. Через це інфікування відбувається безпосередньо в контактний спосіб – коли бактерії з брудом потрапляють у рани.

   Тож єдиний спосіб захиститися протии правця – вакцинація. Без неї  зростає ризик тяжкого перебігу, який може призводити й до смерті, бо правець вражає нервову систему.

   Діти стають частиною коллективного імунітету з першого дня життя, під час вакцинації від гепатиту B. Натомість вакцинація протии дифтерії, кашлюку та правця проводиться у віці 2, 4,6 місяців із ревакцинацією у 18 місяців, та подальшими щепленнями протии дифтерії та правця у 6, 16 і 26 років, а далі – кожні 10 років.

   У м. Кривому Розі вакцинація АКДП дітей до року  на даний час становить 64,1%, старше року – 30,9%, АКДП  18 місяців – 50,6; старше 2-х років- 59,8; АДП у 6 років – 54,8%, старше  6 років -42,8%; АДП-м в 16 років -53,2%; старше 16 -59,2%.Коли дитина не отримала необхідних доз щеплення згідно з Календарем, потрібно звернутися до сімейного лікаря чи найближчого закладу охорони здоров’я – там допоможуть надолужити пропущені щеплення. Наразі в Україні триває кампанія з додаткових заходів імунізації проти кашлюку, правця та дифтерії для тих, хто пропустив щеплення в попередні роки. Уся вакцинація за Календаремпрофілактичних щеплень безоплатна.

   Якщо не пам’ятаєте, чи ви були вакциновані, сімейний лікар допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації з урахуванням мінімальних інтервалів.

Дбати про здоров’я дітей — пріоритетне завдання  батьків. Вакцинація — один із простих та ефективних способів захистити організм від небезпечних захворювань та їхніх ускладнень.

 

Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду(спостереження) та

профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ

ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»                                                                                 Лариса Коток

 

 

Важливо! Це кожен повинен знати! Сказ – смертельна хвороба, але її можна запобігти!

Переглянути відео можна за посиланням: https://www.facebook.com/100065087058592/videos/1161236758398893

 

Обережно! Кір!

Кір – це гостре вірусне захворювання, що супроводжується запальним ураженням верхніх дихальних шляхів, висипом і поширенням токсинів, що продукуються вірусом, по всьому організму. До створення вакцини проти кору, захворювання було широко поширене і було однією з основних причин смертності у маленьких дітей.

Кір небезпечний для всіх невакцинованих дітей та дорослих. Тому нагадуємо, кому та коли потрібно вакцинуватися проти цього захворювання.

Коли дитині потрібен негайний захист від кору?

Якщо дитині виповнилося 12 місяців, не зволікайте зі щепленням КПК. Та якщо дитина старша від 1 року, й ви пропустили перше щеплення, негайно надолужте його. 

Дитині 6 років – час отримати другу дозу КПК. Якщо дитині 6 та більше років, вона не має жодної дози вакцини проти кору, зробіть два щеплення з інтервалом в 1 місяць.

Також дитина потребує захисту від цієї небезпечної інфекції, якщо ви не пам’ятаєте, чи робили їй щеплення КПК та не маєте документальних підтверджень.

Чи потребують захисту від кору підлітки та дорослі?

Так, і зараз це дуже важливо. Адже дорослі, як і діти, можуть захворіти на кір, мати важкий перебіг хвороби й потребувати госпіталізації. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Коли дорослим варто вакцинуватися проти кору?

Якщо у дорослих та підлітків (або у батьків підлітків) є сумніви щодо того, чи хворіли вони в дитинстві на кір або чи були вакциновані від нього, варто зробити щеплення. Зазвичай схема імунізації дорослих передбачає введення двох доз вакцини КПК із мінімальним інтервалом у 28 днів.

Чи можна вакцинуватися проти кору під час спалаху?

Під час спалаху надзвичайно важливо захистити дитину від кору. Щеплення – єдиний надійний спосіб здобути захист від інфекцій. Так само якщо дорослий не має щеплення, потрібно його зробити.

Вакцина для дітей надається державою безоплатно!

Докладніше про хворобу на сайті МОЗ України: https://moz.gov.ua/article/health/spalah-koru-v-ukraini-scho-treba-znati-pro-hvorobu-i-jak-zahistiti-sebe

 

 

 

 

 

 

Посилання на сан. бюлетень за темою:

«Перегрівання організму, ускладнення, профілактика

та надання першої домедичної допомоги».

https://centerdp.statinfo.com.ua/wp-content/uploads/2021/06/teplovuy_udar.pdf

Кліщі